Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty często budzi dużo obaw. Nie wiemy o co będzie nas pytał terapeuta, jak należy się zachować, co trzeba powiedzieć i w ogóle czego możemy się po takim spotkaniu spodziewać. Wątpliwości oraz niepokoje są jak najbardziej naturalne – każda nowa, jeszcze nieznana nam sytuacja, może budzić tego typu uczucia. 

Żebyś poczuł/a się trochę bezpieczniej przedstawiamy Tobie najważniejsze informacje o tym, co może się dziać na pierwszej wizycie u psychoterapeuty.

 

 

1.  Jak wygląda gabinet?

 

W centrach psychologicznych znajduje się poczekalnia, w niektórych poradniach – recepcja. Kiedy przyjdziesz na umówioną wizytę usiądź tam i poczekaj, terapeuta zaprosi Cię do gabinetu. Kozetka w gabinecie terapeuty najczęściej występuje w filmach. W gabinecie częściej znajduje się fotel lub kanapa dla pacjenta, stolik, czasem biurko do pracy dla terapeuty i regał na książki oraz inne pomoce. Terapeuta i klient siadają na przeciwko siebie. W gabinecie znajduje się zegar przydatny w dbaniu o czas sesji. Według zasady gabinety mają minimalistyczny wystrój. Powinny wzbudzać poczucie bezpieczeństwa, jednak nie mogą rozpraszać wyposażeniem czy kolorami.

 

 

2. Pierwsze spotkanie to konsultacja

 

Pierwsza wizyta jest sesją konsultacyjną. Terapeuta będzie pytał między innymi o to czy już kiedyś korzystałeś/aś z pomocy terapeutycznej lub psychiatrycznej, ile masz lat, czym się zajmujesz, o Twoją rodzinę, dlaczego teraz chcesz skorzystać z pomocy, co sprawia Ci trudność, czego oczekujesz od terapii itd. Będziecie też rozmawiać o tym nad czym chcesz pracować, jak się czujesz w związku ze swoimi trudnościami – terapeuta potrzebuje tych informacji, żeby wiedzieć z czym do niego przychodzisz. Pamiętaj, że możesz opowiedzieć mu tylko tyle, ile chcesz. Warto jednak być w tym kontakcie szczerym – to dla Twojego dobra.

 

 

3. Najczęściej potrzebne jest więcej niż jedno spotkanie

 

Najczęściej, zanim zaczniecie psychoterapię, terapeuta zaproponuje Ci jeszcze jedno lub dwa spotkania – konsultacje – po to żeby mógł się więcej o Tobie dowiedzieć, ale również wyjaśnić Ci jak pracuje, jak będzie wyglądał proces oraz by zbudować zaufanie i żebyś zobaczył/a czy dany specjalista, najzwyczajniej w świecie, Tobie pasuje.

 

 

4. Terapeutę możesz pytać o wszystko

 

Jesteś pierwszy raz u psychoterapeuty – więc nie ma w tym nic dziwnego, że czegoś nie wiesz. Terapeuta nie oczekuje od Ciebie, że będziesz wiedział/a jak wygląda psychoterapia, odpowie na Twoje każde pytanie lub wątpliwość. Opowie Ci na czym polegają spotkania, jaka będzie częstotliwość sesji. Z reguły spotkania są raz w tygodniu. Zdarza się, że niektórzy terapeuci spotykają się ze swoimi klientami częściej, jednak nie jest to regułą. Pamiętaj, że proces terapii odbywa się nie tylko podczas sesji, ale również między nimi. Jednak większa liczba spotkań w tygodniu lub ich dłuższy czas nie mają oczywistego przełożenia na skuteczność terapii.

 

 

5. Okazywanie emocji to nic złego

 

To naturalne, że kiedy mówisz o trudnych dla siebie sprawach możesz czuć się smutny, zły, niepewny itd. Czasem, w wyniku emocji, mogą pojawić się łzy. Może być Tobie trudno ubrać swoje przeżycia w słowa – to jest jak najbardziej w porządku. Nie wszyscy przychodzą na terapię z pełnym dostępnem do swoich emocji lub umiejętnością ich nazywania. Nie martw się, terapeuta wie, że pierwsze spotkanie często nie jest łatwe, okaże Tobie zrozumienie i z pewnością nie będzie Cię oceniał.

 

 

Do pierwszej wizyty nie musisz się przygotowywać. Tak naprawdę wystarczy, że czujesz potrzebę skorzystania z pomocy i chcesz swój problem omówić. Gabinet psychoterapeuty to miejsce, gdzie swobodnie możesz rozmawiać o tym co i jak czujesz. To od Ciebie też zależy to co i jak powiesz – nikt nie będzie na Ciebie naciskał.