Psycholog, Psychiatra i Psychoterapeuta – jaka jest różnica?

Z zawodami na „psych” powszechnie wiadomo, że zajmują się problemami i pomaganiem. Jednak kompetencje osób wykonujących te zawody często są mylone, a przecież różnica między nimi jest znaczna – tak naprawdę to są trzy, odrębne zawody. Dlatego kiedy szukamy pomocy często nie wiadomo do kogo byłoby najlepiej się wybrać. Do psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty? Kto może prowadzić terapię, wydawać leki, opiniować, a kto przeprowadzi diagnozę?

 

Z problemami związanymi z naszym ciałem jest jakoś łatwiej. Wiemy najczęściej, kto czym się zajmuje, a nawet jak nie – to lekarz rodzinny nas skieruje w odpowiednie ręce. Kiedy jesteśmy przeziębieni – idziemy najcześciej do internisty. Złamana noga? – ortopeda!

 

Poniżej znajdziecie krótki specjalistów zdrowia psychicznego, który pomoże Wam wybrać osobę, której potrzebujecie.

 

Psycholog


to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie. Zdobyte wykształcenie pozwala psychologom na zajmowanie się diagnozą psychologiczną (między innymi za pomocą specjalnych testów), opiniowaniem i orzecznictwem. Psychologowie mogą udzielać pomocy psychologicznej i wsparcia w trudnych chwilach, mogą również prowadzić szkolenia (np. biznesowe) i zajęcia psychoedukacyjne. Psychologowie nie mogą wypisać leków, a także nie prowadzą terapii (chyba, że skończą dodatkowe studia).

 

Psychiatra


jest absolwentem medycyny. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Psychiatra bada stan psychiczny pacjenta, często zadając pytania dotyczące zdrowia psychicznego. Może pytać o nasz nastrój, ogólne samopoczucie, jak śpimy, jaki mamy apetyt, a także o inne objawy, które często są przyczyną wizyty właśnie u lekarza psychiatry. Lekarz po ustaleniu diagnozy, decyduje o konieczności leczenia farmakologicznego lub/i psychoterapeutycznego.

 

Psychoterapeutą


jest osoba, która po studiach magisterskich, podjęła się nauki w kilkuletniej szkole psychoterapii, obejmującej, między innymi: przygotowanie teoretyczne, praktyczne, staż kliniczny, pracę pod superwizją i własną terapię. Co ważne, psychoterapeuta nie musi być (choć często bywa) psychologiem lub lekarzem psychiatrą z wykształcenia. Psychoterapeuci spotykają się regularnie z klientem, razem z nim pracując nad jego problemami i wspierają go w procesie rozwoju i zmiany. Sama terapia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Psychoterapeuta również nie przepisuje leków.

 

 

Wiemy, że łatwo się czasem zgubić w mnogości specjalistów. Przecież psychologowie też mają swoje specjalizacje, a psychoterapeuci pracują w różnych nurtach.Z pewnością wiedząc kto się czym zajmuje, łatwiej jest wybrać odpowiednią osobę. Czasem może się zdarzyć, że trafi się do niewłaściwej osoby, może też być potrzebna konsultacja z innym specjalistą. Jeśli macie wątpliwości – zawsze pytajcie. Każdy psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta powinien odpowiedzieć i wyjaśnić czym się zajmuje i w jakich sytuacjach może Wam pomóc.